Dne 22. listopadu ráno byly veškeré věci na týdenní pobyt nabaleny v Milošově dodávce a cesta slavnostně započala. S vědomím toho, že pro tranzit omezení stran COVIDU nehrají žádnou roli (tranzit byl povolen všude) a pro pobyt v Albánii žádné restrikce nejsou, jsme v 9:00 ráno v radostné atmosféře opustili Babice nad Svitavou a vydali se na 1400 kilometrů dlouhou cestu na onen vytoužený vápencový vrchol. Všichni zúčastnění byli nadšeni skutečností, že se zase navzdory okolnostem někam jede prožít dobrodružství, některé navíc pozitivně ladila vidina krásných drúz. Kromě Maďarska nebylo nikde po něčem jako kontroly kvůli testům na COVID či jiným omezením na hranici ani vidu ani slechu. Akorát v Maďarsku nás vejlupek, prodávající dálniční známky, ošidil o 17 Eur. První noc, podobně jako noci ostatní, jsme strávili pod širákem, navzdory zimním teplotám klesajícím až k -10°C, budíce se ráno v ojíněném spacáku. Vybaveni dobrým jídlem a slivovicí (Plškovicí) domácí výroby jsme však během snídaně vždy velmi rychle pookřáli.
Druhý den dopoledne se před námi otevřel pohled na Ohridské jezero. Krátce poté jsme překročili hranici do Albánie u jeho břehů poblíž města Prrenjas, za nímž se asi o 20 kilometrů dále nachází odbočka do obce Pishkash, kde jsou mimojiné aktivně provozovány doly na chromitovou rudu, jejíž přítomnost je podmíněna místní geologickou situací. Tato bude ovšem v detailu rozebrána později.
Z obce Pishkash až k vápencové stolové hoře zvané Skanderbegův stůl, tyčící se nad ní jako výrazná dominanta, vede klikatá a strmá cesta, místy sotva sjízdná pro klasická osobní auta. Naštěstí bylo sucho a hezké počasí, a tak jsme o něco později úspěšně zaparkovali na jedné z podezřele vodorovných plošin u hrany soutěsky, v níž se nacházela i vytoužená dutina s kalcity. Zatímco si Pavel s Milošem dopřávali po dlouhé cestě chladné pivo u piknikového stolku, nervózní geolog ihned zmizel v soutěsce, aby již v tento den, který se díky krátkému světlu již chýlil ke svému konci, alespoň lokalizoval, kde se vysněná dutina s krystaly nachází. O čtvrt hodiny později, euforický, třímaje na zemi pod dutinou nalezenou velkou volnou drúzu krystalů, jsem dorazil zpět k ostatním. Ti se mi samozřejmě smáli, kterak jsem z celé situace ‚zkoprnělý‘, jak to nazval Miloš, a nabídli mi též pivo, abych se uklidnil. Další den jsme pomocí různého nářadí získali mnoho krásných vzorků drúz krystalů kalcitu, jež jsme po zbytku pobytu, zpestřeného ještě koupelí v antických termálech vyvěrajících v kaňonu řeky Lengarice, v pořádku přepravili zpět domů. Zdálo by se tedy, že zazvonil zvonec, a pohádky je s úspěchem završený konec.