Předjarní motorovích pilí kvil

O weekendu 2. a 3. března proběhla v Josefově pracovní akce, při níž jsme mocně hnuli s přerostlými stromy a věnovali se i dalším chvályhodným pracem.

Sobotní část pěkně pojednala Lenka Sedláčková v Zápisníčku Archaia Brno, kde jsou i fotografie Martina Baráka:
http://www.archaiabrno.org/home_cs/?acc=zapisnicek&blog_id=915&blog_date...
Připojuji již Lenkou použité foto zachycující všechny ochotné sobotní pomocníky, jimž jsem velmi povděčen za čas věnovaný velebení prostor okolo naší milé Františky.

Protože jsme však ještě v úzkém koužku pokračovali v neděli s těmi největšími výzvami (stromy), přidávám další foto, tentokráte jen s nedělními pozůstalými - Dominikem, Pepou, Lídou a Martinem. A z těch ještě nutno vyzdvihnout Dominika, který se neúnavně oháněl po celé dva dny svou věrnou pilou značky Dahllmayr.

Hlavním důvodem toho celého je snaha o vyklučení většiny plochy bývalého skladu Adastu, jehož foto je možno vidět níže. Plocha skladu vedená v katastru jako trvalý travní porost (jakým byla po ukončení práce huti a před zřízením skladu - viz další foto) je pokryta mnohým neřádstvem, které nebylo v rámci rekonstrukce odstraněno a zarůstá stromy. Na opravy plotů a staveb a vůbec na nejrůznější věcičky potřebujeme proutí a tak doufáme v zavedení výmladkového hospodaření na zanechané pařezině. A pokud se bude dařit, tak za nějaký ten rok i v "halouzkový" milíř, jaké byly v mnoha lokalitách běžné - jak možno viděti na dalších obrázcích.
Pro pořádek uvádím, že kácení bylo činěno na základě patřičného a řádného povolení.

Titulní foto vnuklo myšlénku a oslí můstek k vzdělávací části příspěvku.
Štětec 19. stoleťového umělce zhmotnil scénu svržení modly boha Svantovíta v dobytém chrámu na mysu Arkona v roce 1168. Činí tak Dánové vedení králem Valdemarem I. a biskupem Absolonem (Absalonem).
Do té doby byla Arkona (Jaromarsburg) mocenským a náboženským střediskem polabských Ránů a poslední výspou organizovaného slovanského kultu.

Zde samotný relikt opevněného místa. Započal Dán, pokračuje moře.

Po biskupu Absolonovi je pojmenována třída víceúčelových podpůrných lodí dánského královského námořnistva (uváděny též jako hybrid mezi fregatou a transportní lodí). Jedná se o dvě 137 m dlouhá plavidla o výtlaku 6300 tun spuštěná na vodu v letech 2004 a 2005. Pojmenována jsou po bratrech - arcibiskupu Absalonovi (HDMS Absalon F16) a šlechtici a válečníku Esbernu Snarovi (HDMS Esbern Snare F17 - ta je i na fotografii), kteří vedli úspěšnou kampaň proti našim slovanským prabratrům Vendům. Což se mi úplně nelíbí. neb máme doma taktéž jednoho. Vendu.
Esbern Snare má na svědomí i nějaké ty somálské piráty a Absolona jsem na vlastní oko viděl v přístavu Frederikshavn v roce 2011.

Fota - Martin Barák, Ondřej Merta, Technické muzeum v Brně a Wikipédie.