Nové střechy

Zatímco se někteří účastníci weekendového setkání v Josefově ulívali v teple a hráli si s kousky železa (a ještě se tím sáhodlouze chlubí - viď níže), jiní tvořili v mrazivém čase opravdové hodnoty.

Stará huť u Adamova, listopad 2018 - Furnace (oven, kiln) Row v Josefově, jen ta keramická pec to trochu kazí.

Na počátku měsíce se konečně podařilo realizovat opravu, či spíše výměnu, střechy na "polozemnici" ve staroželezářském okrsku Staré huti u Adamova. Opravu provedli zaměstnanci stavitele obou našich dřevěných budov (v roce 2002) - Pily Hron z nedaleké Rudice. Současně opatřili původně proutěné a nikdy neomazané stěny prkenou výplní, která společně se novou střechou stavbu zpevnila. Polozemnice takové zpevnění potřebuje, neb se nám od spodu začíná pomalu měnit v perník a bude nutno do budoucna počítat s další opravou. Ale to už tak s těmi nemovitostmi je, jakmile si člověk nějakou pořídí, je po legraci.

Stará huť u Adamova, listopad 2018 - oprava střechy polozemnice, ještě je podzim
Stará huť u Adamova, listopad 2018 - sobotní protozimní ráno
Stará huť u Adamova, listopad 2018

Střechy se dočkala i chlebová pec zbudovaná pekařskou odnoží Spolku Františka v letošním jaře. Neb bylo výstavbě pece věnováno podstatně více úsilí, nežli v případě jejích předchůdkyň, došli jsme k závěru, že by bylo škoda plýtvat vynaloženou prací a nijak ji nechránit před povětností. Zima se blíží a protože materiál na zbrusu nové zastřešení bude v muzejním rozpočtu (snad) až příští rok, rozhodli jsme se pro stavbu provizorní, využívající prken druhdy tvořících střechu polozemnice. Doufejme, že nezůstane trvalým provizoriem.
V tomto případě konstrukční práce provedli Petr Holub s Martinem Barákem. Nemají to sice tak hezké, jako Pila Hron, ale však se taky živí jinými věcmi. Dle mého skromného názoru to peci sluší a aktivita Petra Kose opatřivšího v loňském roce svoji vápenici vkusným zastřešením se hezky ujala. Pokrok se nedá zastavit!
Vše se odehrávalo v ojinéném sobotním slunečném dni a méně ojíněném zataženém nedělním, kdy se na nás při odjezdu začaly snášet první letošní sněhové vločky. Sluníčko si ovšem musel jít člověk užít kousek do svahu, neb na dno "nejhlubšího údolí v krasu" zasvítí zase až na jaře.

Stará huť u Adamova, listopad 2018 - chlebová pec před započetím konstrukčních prací
Stará huť u Adamova, listopad 2018 - zastřešovaná chlebová pec
Stará huť u Adamova, listopad 2018 - stavba střechy je zjevně složitější nežli úspěšně naseknout železnou houbu...
Stará huť u Adamova, listopad 2018 - vybrat, přiložit, přitlouct, oříznout, odstoupit, pokochat
Stará huť u Adamova, listopad 2018 - hotovo, zbrusu nová střecha ze secondhandového materiálu. Se dvěma pracujícími a jedním dobrým rádcem šla práce rychle od ruky

Petr Holub osvědčil svoji šikovnost i při úpravě vstupní šíje do polozemnice výstavbou dvou zídek. Ty jsou z edukačních důvodů stavěny ze dvou různých materiálů - jedna je kamenná, druhá cihelná (obé "na sucho").
Ještě uklidit v podpalubí, trochu těch muškátů a bude to.

Stará huť u Adamova, listopad 2018 - úprava vstupní šíje vápeníkem, pekařem, tesařem, zedníkem Holubem
Stará huť u Adamova, listopad 2018 - hotovo, čelní sloupky až na jaře
Stará huť u Adamova, listopad 2018 - vstupní šíje polozemnice - zídka kamená
Stará huť u Adamova, listopad 2018 - vstupní šíje polozemnice - zídka cihelná

Začíná se nám v Josefově vytvářet taková malá Kellergasse.
Novou střechu má hotovou i paní sousedka.

Stará huť u Adamova, listopad 2018 - polovice josefovských pecí

A to je pro letošek ze Staré huti u Adamova / Josefova asi vše. Dále již jen vzpomínky na teplé dny.
Děkuji oběma Martinům, Petrovi a Dominikovi, který to spískal.
Fota Martin Barák a Ondřej Merta

Stará huť u Adamova, listopad 2018 - do jara osiřelé železářské pece